środa, 2 sierpnia 2017

Włoska książka - 4

Jak na razie w cyklu "Włoska książka" zostali zaprezentowani sami panowie. Dziś wreszcie przyszła kolej na płeć piękną literatury włoskiej. 

Margaret Mazzantini to bardzo poczytna we Włoszech pisarka, laureatka wielu nagród. Wybrałam jedną z jej najbardziej znanych powieści: "Zatrzymaj się" (Non ti muovere). To powieść o nieoczekiwanej, nieoczywistej, ciężkiej i bolesnej miłości. A raczej o dzikiej, niszczącej namiętności, która zamienia się w prawdziwą miłość.Bohater, znany ceniony chirurg ma zdawałoby się wszystko: piękną żonę, córkę, grono przyjaciół, stanowisko i prestiż w zawodzie. I wtedy spotyka ją... Nie nie ... Żadną piękność, lecz zwykłą, biedną kobietę z przedmieść. Chudą, wyniszczoną, prostą, która "była jak klaun, którego cyrk zapomniał zabrać ze sobą". Wszystko to rozgrywa się równolegle z wypadkiem, jakiemu ulega piętnastoletnia Angela - córka bohatera. 

Książka o tym, jak jedna chwila potrafi wywrócić nasze życie, powieść o ludzkiej naturze, cierpieniu, strachu, zatraceniu się w miłości. Studium emocji i psychiki człowieka. Powieść o zagubionych duszach, które siebie odnadują.

Nie napiszę więcej. Może tylko tyle, że jeśli nie macie czasu na czytanie, to na podstawie tej powieści został nakręcony świetny film "Namiętność", w którym główne role zagrali Penelope Cruz i Sergio Castellito (znany włoski aktor będący jednocześnie reżyserem tego filmu). Ostatnio trafiam na świetne filmy z Penelope Cruz - mniej znane, a naprawdę warte uwagi. Smutne, rozdzierające, z kategorii "śmiech przez łzy", ale piękne, jak choćby film "Mama" z 2015 roku z jednym z moich ulubionych aktorów, jakim jest Asier Etxeandia

Zostańmy jednak przy kinie włoskim. Jeśli ktoś ma ochotę na porządne włoskie kino, to gorąco, niemal tak gorąco, jak jest gorąco w te ostanie dni, polecam ten film jako alternatywę dla książki Margaret Mazzantini. Ekranizacja naprawdę zdaje egzamin, a Penelope Cruz gra tak prawdziwie, że wierzę w każdą jej emocję, w każdą scenę. 

Już wkrótce więcej o wartych obejrzenia włoskich filmach.

A presto, mamy już sierpień, uwierzycie?!

Kadr z filmu "Namiętność" - Penelope Cruz i Sergio Castellito

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz